By pomóc Ci dowiedzieć się, jak wybrać hulajnogę wyczynową dla osoby początkującej, najpierw przyjrzymy się zasadniczej różnicy pomiędzy zwykłą hulajnogą miejską a hulajnogą wyczynową.

Hulajnogi miejskie zostały zaprojektowane z myślą o wygodzie i komforcie. Dlatego w większości przypadków są wyposażone w regulowaną kierownicę, można je złożyć, mają duże koła do wygodnej jazdy po ulicach, a także mogą mieć dodatkowe akcesoria jak dzwonek, latarka itp. Trwałość i materiały produkcyjne są oczywiście ważne, ale nie kluczowe.

Celem hulajnogi wyczynowej jest umożliwienie osobie jeżdżącej wykonywania złożonych trików i ewolucji na skate parku lub na ulicy. Dlatego najważniejszymi cechami takiej hulajnogi są ciężar i wytrzymałość. Aby konstrukcja była jak najbardziej stabilna, wysokość kierownicy nie jest regulowana, hulajnogi nie składają się, decki wykonane są z najtrwalszych metali i stopów, a koła są mniejsze ze względu na potrzebę prędkości i zwrotności. Hulajnogi wyczynowe nie są wyposażone w żadne dodatkowe elementy, aby zmniejszyć wagę.

Po zrozumieniu różnic odnosimy się do głównego pytania: jak wybrać pierwszą hulajnogę wyczynową?

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę jest wzrost osoby jeżdżącej. W zależności od wysokości wybierana będzie wysokość kierownicy, a ponieważ w hulajnodze wyczynowej nie można jej regulować, bardzo ważne jest, by wybrać wszystko poprawnie.

Stojąc na hulajnodze z wyprostowanymi plecami ręce powinny być lekko zgięte. Jeśli plecy są proste, a wyciągnięte ramiona trzymają kierownicę - ta opcja jest również dopuszczalna. Jednak później, gdy jeździec będzie dorastał, kierownicę należy zmienić na bardziej odpowiednią - w przeciwnym razie obciążenie pleców znacznie wzrośnie.

Porada:

na stronie internetowej Rideoo hulajnogi mają zaznaczoną wysokość kierownicy (od punktu uchwytów do decku). Jeśli dodasz do tej wysokości 20-25 cm, możesz uzyskać wysokość całej hulajnogi i domyślić się, czy będzie dla Ciebie odpowiednia. Kierownica zwykle znajduje się w okolicy bioder.

Drugim bardzo ważnym punktem jest planowany styl jazdy.

Jeśli chcesz wykonywać triki na skate parku, waga hulajnogi odegra tu kluczową rolę: im lżejsza hulajnoga, tym łatwiej jest skakać.

Jeśli w pobliżu nie ma skate parków, a głównym stylem będzie jazda uliczna, ślizganie się po krawężnikach itp., to lepiej jest wybrać cięższą hulajnogę oraz deck z grubszą warstwą metalu. Ze względu na częstą jazdę i ślizgi ta część grinduje najszybciej.

Kilka słów o koszcie różnych hulajnóg wyczynowych i z czego te ceny wynikają.

Koszt będzie się różnić w zależności od jakości części, z których składa się dany model:

koła:

- plastikowe (odpowiednie do pierwszych skoków i pierwszych trików),

- aluminiowe (bardziej wytrzymałe i szybsze);

układ kierowniczy:

- standardowy,

- zamknięty (bardziej chroniony przed piaskiem, wodą itp.)

wytrzymałość widelca: im wyższa kierownica i im bardziej złożone triki, tym większa powinna być wytrzymałość widelca.

Nasze zalecenia cenowe dla hulajnóg wyczynowych w zależności od poziomu jazdy:

Pierwsza hulajnoga dla mniejszego dziecka: 345-560 PLN.

Amator z podstawową wiedzą i doświadczeniem: 520-775 PLN.

Doświadczony jeździec: od 865 PLN.

Im bardziej złożone triki chcesz wykonywać, tym bardziej niezawodne muszą być wszystkie części. W przypadku hulajnóg wyczynowych cena zależy od jakości, żywotności i - co najważniejsze - bezpieczeństwa.

Przy zakupie hulajnogi wyczynowej pamiętaj o zakupie kasku i ochraniaczy na kolana. Ponieważ upadek jest nieuniknioną częścią treningu trików, kwestii bezpieczeństwa nie powinno się ignorować.

Podsumowując, kiedy hulajnoga stanie się już częścią Twojego życia - nie zapomnij o serwisowaniu jej. Raz na kilka miesięcy warto dokręcać kierownicę, czyścić łożyska z wody i piasku (lub je wymieniać). Jeśli nie zostanie to zrobione na czas, części mogą się całkowicie zepsuć, a ich wymiana będzie kosztować znacznie więcej niż pielęgnacja. W Rideoo zapewniamy kilka pierwszych usług i pokazujemy posiadaczom hulajnóg, jak i co robić samodzielnie.

Wybierz odpowiednią hulajnogę i pozwól, by jazda sprawiała wyłącznie przyjemność!